Mızıkada Bend Yapmak


MIZIKADA BEND TEKNİĞİ


Bend Tekniği Nedir Bend ingilizcede bükmek anlamına gelir bu yüzden mızıkada bend yapmayı hava bükmek yada nota bükmek olarak türkçeleştirebiliriz .


 Bend farklı bir tekniktir her enstürmanda olmayan ve çok az sayıda enstürmanda kullanılan bir tekniktir.
(öyleki benim bildiğim sadece gitar ve mızıka bendi var) . Mızıkada bend için mızıkayı mümkün ses aralığında perdesizleştirir tanımı yapılabilir.


Bend nasıl bir tekniktir  ?Bend notalara ne yapar ?

 

 Bend mızıkada olmayan sesleri çıkarabilmek için kullanılan draw
(çekerken) ve blow (üflerken) yapılabilen notaları yakınındaki seslere doğru kaydırmaya yarayan bir tekniktir . Bend yapıldığı zaman ortaya blues bir etki de çıkar.
Örnek verecek olursak 4. deliği ele alalım üflendiğinde do sesini verir çekildiğinde re sesini verir . 4. deliğe bend tekniğini uygularsak do diez C# sesini elde edebiliriz bir yarım ton pesleştirmiş oluruz (draw bend yaparken) .Bend Nasıl Yapılır
 Bend dediğimiz tekniği hava yada nota bükmek olarak Türkçeleştirdik ve nota bükmenin 
sesin alçaklığını ve yüksekliğini değiştirerek mızıkada olmayan seslere ulaşmayı sağladığını söyledik.  Mızıkada bend ağız içindeki akışkan havayı bükerek yani doğrultusunu veya geçtiği enliği değiştirerek havayı

sıkıştırıp serbest bırakarak yapılır .


 
Harici bir bilgi

Bend yapmaktaki amaç sesi pesleştirmek yada tizleştirmektir . Bildiğiniz gibi seslerin  frekansları vardır ve frekanslarına göre tizlerdir yada peslerdir . Bend tekniğindeki mantıkta seslerin frekanslarını değiştirerek ara sesler elde etmeyi amaçlar.

 

Peki bunları nasıl yapabiliriz ?


 Ben dilimi kullanarak yapıyorum.


 Mızıkadan bir nota çıkarırken (hava akışı devam ederken) dilinizi damağınıza doğru yaklaştırın , sesin değiştiğini fark edeceksiniz ortaya çıkan bu yeni sesi bükülmüş ve iki notanın arasında bir sestir (bu ses tam bend yada yarım bende göre değişir). Dilinizi damağınıza yaklaştırırken havanın geçmesi için aralık kalması gerekir aralığın genişliğine göre seste değişme yaşanır.Sadece dil ile mi olur ?


 Başka bir yöntemde diyafram kaslarını sıkıp gevşeterek ciğerlerin iç hacmini değiştirip bükmektir ses çıkarırken hava akışı devam ederken diyaframınız ile bu işlemi yaparsanız yine sesin değiştiğini büküldüğünü fark edeceksiniz.Bend Öğrenme Süreci İle İlgili Tavsiyeler Mızıkada Bend yapmayı öğrenmek birazda ağızınıdaki kas yapısına ve kas hafızasına bağlıdır ne kadar uygun bir yapınız varsa ve yetenekliyseniz o kadar hızlı ve iyi öğrenirsiniz
(her konuda olduğu gibi).


 Mızıkada bend yapmayı öğrenmek bisiklete binmeyi öğrenmeye benzetilebilir bir kere yaptınız mı
? artık unutmasınız .


 
Bend öğrenmeye istediğiniz delikten başlayabilirsiniz her deliğin mantık olarak aynı işleyen pratikte biraz farklılıkları olan teknikleri vardır .


 Bu yüzden size
(ağız yapınıza) uygun deliği bulmalısınız bu delikte bend yapmak sizin için en kolay bend olacaktır. Ve kolaydan zora doğru gidilmelidir. 


 Size en uygun deliği deneyerek bulabilirsiniz anlatmaya çalıştığım aşamaları bütün delikler için uygulayın ve önce hangsinde bendi yakalarsanız o delikten başlayın .Genelde en kolay delik 4. deliktir fakat bu herkes için böyle olmayabilir ...


Bend İçin Major Dizi

  ! (Standart Do (C) dizi anlatılmıştır bilenler okumadan geçebilir)


Bend tekniğindeki amacı , bend yaparken hangi sesleri bulabileceğinizi ve bend yaparken hangi aralıkta kaç ses çıkabileceğini tam bendi yarım bendi anlamaya major diziyi tanımak yardımcı olacaktır.


 Dizi dediğimiz terim sekiz tane temel sesin ard arda gelerek (sıralanarak) yerleşmesidir

Major dizi ise notaların (seslerin) iki tam  ses bir yarım ses üç tam ses bir yarım ses şeklinde sıralanması dizilmesidir (bildiğiniz gibi)


Daha somut bir şekilde

Do (C) - bir tam ses - Re (D) - bir tam ses - Mi (E) - bir yarım ses - Fa
(F) -
-bir tam ses - Sol (G) - bir tam ses La (A) - bir tam ses - Si (B) - bir yarım ses - Do (C)


 Do (C) major diatonik mızıka üzerinde anlatım yaptığım için do major dizideki ses aralıklarını bilmek bend yapınca hangi sesleri elde edebileceğimizi bilmemize yardım edecektir.
DRAW BEND HANGİ DELİKLERE UYGULANIR HANGİ DELİĞE KAÇ KERE UYGULANABİLİR
1 , 2 , 3 , 4 ve 6. deliklere draw bend uygulana bilir 1 , 4 ve 6. delikte bir yarım ses pesleştirir ve bir kere yapılabilir.

2. delikte 2 yarım ses pesleştirme yapabilir ve 2 kere bend yapılabilir 

3. delikte 3 yarım ses pesleştirir 3 kere yapılabilir 

Daha iyi anlamak için diziyi inceleyin 

Aşagıdakaki Linklerde dilin bend yaparkenki pozisyonunu görebilirsiniz
http://www.harmonicaclub.com/Images/eight_hole_bend.gif Bend için ses örnekleri bend yaptığınızda çıkması gereken sesler
(C mızka 2 ve 3. delik) : 
(Bb mızıka 1,2,3,4,6 delikler)
(D)


.

6 yorum:

 1. HARİKA ÇALIŞMA YAPMIŞSINIZ ELLERİNİZE SAĞLIK..

  YanıtlaSil
 2. Süper eğitici olmuş elinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. valla yıllar önce bir hevesti sonra böyle bir blog açtım daha sonra vakit ayıramadım köreldi bu alandaki uğraşlarım hah öyle aman aman derecede uğraşmamıştım ama yine de epey vakit ayırmıştım şimdi dönüp bakınca o zaman yazdıklarımın olukça amatörce olduğunu görebiliyorum ama yine de böyle tepkiler almak çok hoşuma gitti valla sağolun

  YanıtlaSil
 4. yanlış. bend yaparsak nota pesleşir ancak diyez olmaz bemol olur yani 4. delikte yarım ses bend yaparsak C# değil Cb olur.

  YanıtlaSil
 5. özür diliyorum drawbend D sesi demişsin ben C sandım dediğin doğru ancak keşke diyez yerine Db yazsaydın yani yarım ses pesleşir deseydin bi nota asagı inip diyez demek yerine. benim aklım karıştıysa yeni başlayanların daha çok karışacaktır. yazı güzel teşekkür ederim

  YanıtlaSil